Katastrofa

Jedného dňa, pár dni potom, ako sme začali kúriť, sme si všimli, že parketové lišty boli na niektorých miestach v obývačke oduté alebo mierne odlepené. Keď sme ich dali dolu, s hrôzou sme zistili, že na stenách pri podlahe sa začali vytvárať vlhké fľaky. Tento istý problém sme si všimli aj v chodbe a komore.

P1120047    P1120045

Súčasne s tým sme zaznamenali aj pokles tlaku v rozvodoch kúrenia. Do toho začalo pršať a aj v sklade vonku sme si všimli na strope vlhké mapy.

Jedná sa o problém zle ukotveného prístrešku a zatekania ? Je to iba kondenzácia ? Alebo je prasknuté nejaké potrubie ? Alebo niečo ešte horšie ?

Keďže problém sa objavil iba na prízemí, najprv sa odpojilo kúrenie dolu a sledoval sa tlak v tejto časti. Keď sa problém nezlepšoval a fľaky sa šírili, nastalo všeobecné presvedčenie, že sa jedná o problém kúrenia, ktoré je pravdepodobne niekde porušené. Ale aj po niekoľkých dňoch sa manometre na tejto vetve kúrenia ani nepohli. Nastala druhá etapa testov. Odpojilo sa aj horné poschodie, natlakovala sa teplá aj studená voda…objavil sa iba mierny pokles spôsobený pravdepodobne ochladením vody v potrubí. Kúrenie na poschodí zaznamenalo o niečo väčší pokles, ale tiež sa to odôvodňovalo odvzdušňovaním systému a ochladením.

P1120026

Po všetkých týchto skúškach bolo prijaté rozhodnutie kúrenie opäť spustiť, aby sa dom začal intenzívne sušiť. Stavebná firma je presvedčená, že sa jedná o problém kondenzácie, keďže doska je studená a pri styku s postupne sa zohrievajúcou sa stenou tam vzniká rosný bod.

Kde je pravda ? Ťažko povedať. Ak by sme to chceli naozaj zistiť, testovanie by muselo byť oveľa zdĺhavejšie a na to momentálne nemáme ani čas ani chuť. Rozhodli sme sa všetky možné netestnosti riešiť okamžite, zároveň dom poriadne vykurovať aj s doplnenými elektrickými ohrievačmi a vetrať.

Po týždni intenzívneho kúrenia na vyše 30 st., zapnutom odvlhčovači, rekuperácií, vetraní, vlhké fľaky začali ustupovať a na mnohých miestach úplne vyschli. Či je ale problém na dobro nažehnaný, nevieme.

Tlak v kúrenie stále mierne klesá. Že vraj môže trvať až 6 mesiacov, kým sa systém úplne stabilizuje, ale frekvencia poklesov a dotlakovania by mali postupne znižovať. Začali sme teda sledovať, ako sa tento tlak vyvíja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *